Հարգելի նախագահող, ԱԺ հարգելի պատգամավորներ,
շնորհակալ եմ «Իմ քայլը» դաշինքի իմ գործընկերներին բարձր վստահության եւ ԱԺ նախագահի պատասխանատու պաշտոնում իմ թեկնածության առաջադրման համար:
Հանուն մեր երկրի հզորության եւ ի սարսափ թշնամաց: Սրանից 2800 տարի առաջ մոտավորապես այս խոսքերն է դրոշմել սեպագիր արձանագրության մեջ Հայկական լեռնաշխարհի հնագույն պետություններից մեկի գահակալը Էրեբունի ամրոցի հիմնադրման ժամանակ:
Վստահ եմ՝ այս խոսքերի տակ դրված լայն բովանդակությունն ու իմաստն են առաջնորդել հայկական պետականության բոլոր ջահակիրներին ու պահապաններին՝ հնագույն ժամանակներից մինչեւ Երրորդ հանրապետություն, մինչեւ մեր օրեր: Եւ ես կարեւոր եմ համարում իմ ելույթի սկզբում երախտիք հայտնել բոլոր անհատներին, ովքեր հենց այսպիսի գիտակցում ու դերակատարում են ունեցել մեր պատասխանատվության շրջանին նախորդած բոլոր պատմական փուլերում:
Գուցե չափազանց զգայական ու ծիսական հնչի, բայց այս առիթով պատեհ եմ համարում եւ խորհրդանշական եմ համարում մեջբերել մեր ազգային էպոսում վաղուց ի վեր գրվածը.
Դառնամ զողորմի տամ Սանասարին, Բաղդասարին,
Դառնամ զողորմի տամ Ջոջ Մհերին,
Դառնամ զողորմի տամ թառլան Դավիթին,
Դառնամ զողորմի տամ Փոքր Մհերին,
Դառնամ զողորմի տամ Սասնա տան մեծին ու պստիկին:
Այո՛, հանուն մեր պետականության, Հայաստանի ու Արցախի հանրապետությունների հզորության, մեր ժողովրդի բարօրության, քաղաքացիների արժանապատվության, ազատության եւ իրավունքների: Հենց այս գաղափարներն ու արժեքներն էին ընկած նաեւ մի քանի ամիս առաջ տեղի ունեցած ժողովրդական հեղափոխության եւ հարյուր հազարավոր քաղաքացիների նվիրումի ու պայքարի հիմքում: Ի թիվս այդ հարյուր հազարավորների՝ իմ համեստ ջանքերն էլ հենց այս հավատամքից էին բխում քաղաքացիական եւ քաղաքական պայքարի ոչ շատ կարճ ընթացքում եւ մեկ տարի ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավոր եղած շրջանում:
Նույնն էր եւ հեղափոխությունից հետո՝ ՀՀ առաջին փոխվարչապետի պաշտոնում աշխատելիս, որտեղ իմ առաջնային առաքելությունը, միով բանիվ, համարում էի հնարավորն ու անհնարինն անելը, որ պետական կառավարման համակարգը, պետական մեքենան կարողանա սահուն անցում ապրել եւ ավելի արդյունավետ շարունակել իր աշխատանքն արդեն հեղափոխության եւ նոր Հայաստանի հռչակած կանոններով:
Այժմ գործադիր իշխանությունում իմ պարեկն ավարտված է, եւ ձեր համաձայնության դեպքում ես պատրաստ եմ լծվել նոր մարտահրավերի հաղթահարմանը՝ խորհրդարանական կառավարման համակարգ ունեցող պետությանը հարիր խորհրդարանի կայացմանը եւՍահմանադրությամբ սահմանված լիազորությունների շրջանակներում նոր խորհրդարանական ավանդույթների եւ նոր մշակույթի ձեւավորմանը նպաստս բերելուն: Սա հատկապես պատասխանատու եւ պարտավորեցնող է դառնում այն գիտակցումով, որ մենք խոսում ենք իրապես ազատ, արդար, թափանցիկ եւ ժողովրդավարական, միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխանող ընտրությունների արդյունքում ձեւավորված խորհրդարանի մասին:
ՀՀ Սահմանադրության համաձայն՝ Ազգային ժողովը ժողովրդի ներկայացուցչական մարմինն է, իրականացնում է օրենսդիր իշխանությունը եւ վերահսկողություն է իրականացնում գործադիր իշխանության նկատմամբ, ընդունում է պետական բյուջեն եւ իրականացնում է Սահմանադրությամբ սահմանված այլ գործառույթներ:
Համառոտ անդրադառնամ Ազգային ժողովի գործունեության մի քանի ուղղությունների վերաբերյալ իմ պատկերացումներին:
Օրենսդրական օրակարգի մասին
1. Իր կազմում ունենալով ընտրողների ավելի քան 70%-ի վստահության քվեն վայելող քաղաքական ուժ՝ տրամաբանական է, որ յոթերորդ գումարման Ազգային ժողովի օրենսդրական օրակարգում կենտրոնական տեղ են զբաղեցնելու նոր ձեւավորվելիք կառավարության ծրագիրն ու դրա իրականացմանը միտված մշակվելիք օրենսդրական փաթեթները: Եւ ես անելու եմ ուժերիս ներածին չափով կառավարության ծրագրի եւ դրա իրագործման շուրջ խորհրդարանական առավելագույն եւ ամենալայն հնարավոր կոնսոլիդացիան ձեւավորելու համար, քանի որ հավատում եմ, որ մեր ժողովրդի յուրաքանչյուր պատվիրակ ձգտելու է իր ջանքն ու աշխատանքը ներդնել մեր երազանքների Հայաստանի կերտման հարցում:
2. Ապա, կարծում եմ՝ կառավարության ծրագրի իրագործումը պետք է զուգորդենք եւ լավագույնս համադրենք հանրային պահանջարկ հանդիսացող բազմաբնույթ եւ բազմաթիվ հարցերի լուծմանը միտված նախագծերով:
3. Խորհրդարանը, կարծում եմ, պետք է դառնա նաեւ ավելի նախաձեռնող՝ հրաժարվելով արձագանքողի՝ տարիներ ի վեր ունեցած իր դերից: Այո՛, ողջ աշխարհում օրենսդրական նախաձեռնությունների գերակշիռ մասը հեղինակում են կառավարությունները, սակայն մեր պարագայում այս համամասնությունը չափազանց անհավասար է, եւ սա շտկելու ուղղությամբ պետք է լրջորեն աշխատել:
4. Նույն նպատակով կարեւոր եմ համարում նաեւ կառավարության եւ խորհրդարանի օրակարգերի որոշակի համադրումը՝ ապահովելով օրենսդրական նախագծերի հիմքում ընկած գաղափարների ընդհանուր քննարկումը եւ համատեղ մշակված միասնական արդյունքի ձեւավորումը, որի պարագայում խորհրդարանը ստիպված չի լինի մնալ նույն՝ պատրաստի արդյունքին արդեն նշածս արձագանքողի դերում:
5. Իմ եռանդը ներդնելու եմ նաեւ խորհրդարանական միասնական օրակարգ ձեւավորելու համար: Ես հավատում եմ, որ քննարկումներն ու փոխզիջումների կամքը կարող են հնարավորություն տալ այս Ազգային ժողովին ձեւավորել որոշակի համատեղ, միասնական կամ համաձայնեցված օրենսդրական օրակարգ, որը տրամաբանորեն կհանգեցնի մեր կողմից ընդունվող օրենքների ամենալայն լեգիտիմությանը:
Խորհրդարանական վերահսկողության մասին
Խորհրդարանական վերահսկողությունը մեր ընտրողների առջեւ կառավարությանը հաշվետու պահելու մեր առաքելությունն է: Եվ որպես խորհրդարանական պետություն՝ կարծում եմ, մենք մեր առջեւ պետք է կարեւոր խնդիր դնենք արդյունավետ, տեղեկացված եւ ծրագրային վերահսկողություն իրականացնելու համար՝ հավուր պատշաճի եւ ամբողջ ծավալով կիրառելով եղած գործիքակազմը, ըստ անհրաժեշտության նաեւ ընդլայնելով իրավական շրջանակը:
Այնուամենայնիվ, կարծում եմ, որ արդեն հիմա մենք ունենք որոշակի գործիքներ վերահսկողության համար:
Պետական բյուջեի նկատմամբ վերահսկողությունը
Հավանաբար կհամաձայնեք, որ թվերն ինքնին խոսուն չեն լինում, եթե դրանք հիմնավորված վերլուծության եւ ծրագրային չափորոշիչների անաչառ գնահատմամբ չեն զուգորդվում: Եւ այդ վերլուծության ու գնահատման համար մենք պետք է լրջորեն զարգացնենք ծրագրային բյուջետավորման գործընթացի վերաբերյալ մեր՝ պատգամավորներիս եւ աշխատակազմի ինստիտուցիոնալ կարողությունները:
Քննիչ հանձնաժողովները
Սահմանադրությունը ստեղծել է նվազագույն հիմք քննիչ հանձնաժողովների մասով, սակայն կարծում եմ, որ որեւէ բան մեզ չպետք է խանգարի հասարակությանը, ընտրողներին հուզող խնդիրների լուծման ճանապարհին գործածել այս վերահսկողական գործիքը՝ սկսած հանձնաժողովի առջեւ դրված խնդրի հստակությունից, աշխատանքներին ու քննարկումներին տրված իրական բովանդակությունից մինչեւ եզրահանգումներ եւ որ ամենակարեւորն է՝ ձեռնարկվող միջոցներ:
Կարծում եմ՝ մենք նոր բովանդակություն պետք է հաղորդենք այս ինստիտուտին: Դրանք չպետք է սկսվեն եւ ավարտվեն լսումների օրը: Լավ պատրաստված, տեղեկացված, հաջորդող գործողությունների հստակ ծրագրով, եզրակացություններով եւ առաջարկություններով ամրապնդված ռազմավարական դեր ունեցող լսումները, կարծում եմ, խորհրդարանական վերահսկողության լավագույն գործիքը կարող են դառնալ՝ խորհրդարանական հարթակը ծառայեցնելով ընտրողների ձայնը կառավարությանը հասցնելու եւ խնդիրները հասցեագրելու համար:
Ժամանակս թերեւս չբավականացնի մանրամասն անդրադառնալու վերահսկողության մյուս գործիքներին, ինչպիսիք են՝ Կառավարության հարցուպատասխանը, հարցապնդումները, պաշտոններում նշանակումներն ու հաշվետվությունների եւ զեկույցների հաստատումները եւ այլն:
Սակայն մի բան ուզում եմ, որ հստակ արձանագրենք՝ խորհրդարանական վերահսկողությունը բացի իրավական կարգավորումներից կարիք ունի երկու այլ գործոնի առկայություն՝ քաղաքական կամք եւ ինստիտուցիոնալ կարողություններ եւ երկուսի ձեւավորման ու զարգացման համար էլ ես ներդնելու եմ ջանքերս:
Խորհրդարանական դիվանագիտության մասին
Խորհրդարանական դիվանագիտությունը խորհրդարանական գործունեության կարեւորագույն ուղղություններից է: Իմ պատկերացումները խորհրդարանական դիվանագիտության վերաբերյալ շատ հստակ են: Հենց սկզբից ասեմ, որ դրանք զուրկ են այս գործառույթը գերբարդ ներկայացնելու գայթակղությունից, սակայն նաեւ խարսխված են այդ առաքելության կարեւորության հստակ ու անխախտ գիտակցման վրա:
Ակնհայտորեն խորհրդարանական դիվանագիտությունը պետք է լավագույնս ծառայի միջազգային հարթակներում, վերպետական շփումներում, երկկողմ եւ բազմակողմ հարաբերություններում պետական դիվանագիտության եւ Հայաստանի Հանրապետության պետական շահի լավագույնս սպասարկմանը: Ուստի, այս առումով, հույժ կարեւոր եմ համարում եւ ամեն կերպ աջակցելու եմ Կառավարության հետ համակարգված, ներդաշնակեցված եւ տեղեկացված աշխատանքի իրականացման գործընթացին: Այս դահլիճում, վստահ եմ, բոլորը կիսում են այն համոզմունքը, որ խորհրդարանական դիվանագիտության մեջ ոչ միայն պետք է լինենք միասնական ու միանպատակ, այլեւ նույնիսկ մեր քաղաքական տարակարծություններն պետք է ծառայեցնենք հնարավոր լավագույն արդյունքներին հասնելու համար: Դա մեզանից պահանջելու է կամք, աշխատանք, ակտիվություն եւ ինչու ոչ՝ նորարարություն եւ ճկունություն:
Ավելորդ չեմ համարում նշել, որ իմ համոզմամբ՝ 7-րդ գումարման Ազգային ժողովը պիտի բազմապատկի այս ուղղությամբ իր ջանքերը՝ դրա համար ներդնելով նաեւ անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցները:
ԱԺ խմբակցությունների հետ հարաբերությունների մասին
Ես մեծ պատիվ եմ համարում լինել «Իմ քայլը» դաշինքի եւ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ներկայացուցիչը եւ մշտապես լինելու եմ այն գաղափարների դրոշակակիրը, որոնք ընկած են այս քաղաքական ուժի ծագման հիմքում եւ արտացոլված են նրա հետագծում ու ծրագրային փաստաթղթերում: Բայց նաեւ ակնհայտորեն հասկանում ենք բոլորս, որ որեւէ քաղաքական ուժ չպիտի եւ չի էլ կարող միայն իրենով լցնել քաղաքական դաշտը, միայնակ ձեւավորել քաղաքական օրակարգը, ապահովել քաղաքական մտքի գեներացիան, շահագրգիռ քննարկումները, քննադատությունը եւ վերջնական արդյունքը՝ թեզը, հակաթեզը եւ սինթեզը, եթե իհարկե գիտական տերմինաբանությունն այստեղ կիրառելի է: Առավել եւս, այդպիսի վարքագիծ եւ անգամ տրամադրվածություն չի կարող ունենալ Ազգային ժողովի նախագահն ի պաշտոնե:
Վերջին ամիսներին ես մշտապես ձգտել եմ բանակցային եւ գործընկերային լինել քաղաքական դաշտի ամենատարբեր ուժերի հետ: Հուսամ՝ ճիշտ այդպիսին են ընկալվել նաեւ ԱԺ 7-րդ գումարման խորհրդարանական ուժերի կողմից իմ վերջին օրերի փորձերը՝ բանակցելու, խորհրդակցելու, վերաբանակցելու եւ բոլորի համար առավել ընդունելի լուծումներ գտնելու ուղղությամբ:
Ճիշտ այդպիսին են լինելու նաեւ իմ հետագա ջանքերը: Խորին հարգանքով եւ բարձր գնահատանքով վերաբերելով ընդդիմության դերին՝ ինքս որպես իշխող մեծամանության ներկայացուցիչ, ով ոչ հեռու անցյալում ընդդիմադիր պատգամավոր էր, ամեն ինչ անելու եմ բոլոր խմբակցությունների հետ կառուցողական ու արդյունավետ երկխոսության եւ փոխվստահության մթնոլորտի ձեւավորման համար: ԱԺ նախագահ ընտրվելու դեպքում՝ ի պաշտոնե, չընտրվելու դեպքում՝ կամավորությամբ՝ պայմանավորված շահագրգիռ քննարկումների, կառուցողական բանավեճի եւ հնարավորինս համագործակցային ճանապարհով մեր պետության եւ հասարակության նոր քաղաքական օրակարգի եւ նոր քաղաքական հարաբերությունների ու մշակույթի ձեւավորման անհրաժեշտության խոր գիտակցմամբ: Ընդ որում ոչ միայն խորհրդարանական, այլեւ արտախորհրդարանական ուժերի եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ հարաբերություններում:
Ես հիմա չեմ անդրադառնա Ազգային ժողովի գործունեությանն առնչվող բազմաթիվ այլ, առավելապես տեխնիկական հարցերի: Մեկ երկու բառ թերեւս: Ես նկատի ունեմ Փորձագիտական կենտրոնի հիմնադրման գաղափարը, որը կուժեղացնի խորհրդարանի փորձագիտական կարողությունները եւ պատգամավորներին իրենց գաղափարները կյանքի կոչելու ավելի մեծ հնարավորություններ կընձեռի: Ես նկատի ունեմ նաեւ բոլոր պատգամավորների հավասարության սկզբունքի պահպանումը եւ բազմաթիվ այլ հարցեր:
Ելույթս ուզում եմ ավարտել այնպես, ինչպես սկսել եմ՝ կեցցե մեր երազանքների Հայաստանը, որը մենք կերտելու ենք, անպայման կերտելու ենք հանուն մեր երկրի հզորության եւ ի սարսափ թշնամաց:

I am thankful to my colleagues of My Step Alliance for high trust and for nominating my candidacy in the NA President’s responsible position.
For strengthening of our country and for fear of the enemies! 2800 years ago the king of one of the ancient states of the Armenian Highlands stamped approximately these words in the cuneiform record during the establishment of Erebuni Castle.
I am sure that the wide content and meaning put under these words have led all torch-bearers and guards of the Armenian statehood – from the ancient times until the Third Republic, until our days. And I consider important to express my gratitude at the beginning of the speech to all individuals, who had such consciousness role in all historical phases before the period of our responsibility.
Perhaps it will sound extremely sensible and ritual, but on this occasion I deem opportune and symbolic to quote from our national epic David of Sassoun:
I pray for mercy on Saanasar, Baghdasar,
I pray for mercy on Great Mher,
I pray for mercy on brave Davit,
I pray for mercy on Little Mher,
I pray for mercy on the Great and Little of Sassoun House.
Yes, for the sake of our statehood, strengthening of the Republics of Armenia and Artsakh, our people’s welfare, the citizens’ dignity, freedom and rights! These very ideas and values were laid on the basis of the people’s revolution occurred several months ago and the devotion and struggle of hundreds of thousands of citizens. Among those hundreds of thousands of people my modest efforts were stemming from this belief during not much short period and one-year period of me being NA opposition deputy.
It was the same after the revolution while working in the position of the RA First Deputy Prime Minister, where my prior mission, I considered to do the possible and the impossible that the state government system, the state machine could smoothly pass and more effectively continue its work with the rules of the revolution and declared by new Armenia.
Now my patrol is over in the executive power, and in case of your consent I am ready for overcoming new challenge: the establishment of the parliament suitable for state having parliamentary system of government and promoting the formation of the new parliamentary traditions and new culture in the frameworks of the authorities set out by the Constitution. This especially becomes responsible and obliging with the consciousness that we speak about the parliament formed as a result of the elections complying with genuinely free, fair, transparent and democratic, international highest standards.
Under the RA Constitution, the National Assembly is the people’s representation body, implements the legislative power and oversight toward the executive power, passes the state budget and fulfils other functions set out by the Constitution.
Now I will briefly touch upon my overview on several directions of the activity of the National Assembly.
On Legislative Agenda
1. Being a political force with the voters’ 70% confidence in vote it is logical that the programme of
the government to be newly formed and the legislative packages to be worked out aimed at its implementation will occupy central place on the legislative agenda of the National Assembly of the seventh convocation. And I will do my utmost for forming parliamentary maximum and widest possible consolidation on the implementation of the government programme, as I believe that our people’s every delegate will seek to make effort and work for building Armenia of our dreams.
1. Then I believe that we should combine at best the implementation of the government programme with the draft laws aimed at the solution of various and numerous issues of public demand.
1. I think that the parliament should also become more initiative, refusing the role of responder having through many years. Yes, in the whole world the governments author the prevailing part of the legislative initiatives, but in our case this proportion is very unequal, we should seriously work in rectifying this.
1. With the same purpose I also consider important the certain combination of the agendas of the government and parliament, providing the common debate of the ideas laid on the basis of the legislative draft laws and the formation of the jointly elaborated united result, when the parliament shall not be obliged to remain on the same, ready result in the role of already mentioned responder.
1. I will also put my energy for forming a parliamentary united agenda. I believe that the debates and the will of compromises can give an opportunity this National Assembly to form certain joint, united or agreed legislative agenda which will logically result in the widest legitimacy of the laws being passed by us.
On Parliamentary Oversight
The parliamentary oversight is our mission of keeping accountable the government before our voters. And as a parliamentary state I believe that we should put forward an important problem before us for implementing effective, informed and programme oversight, using the available set of tools decently and in full volume, if necessary also expanding the legal format.
Oversight toward the State Budget
Probably we’ll agree that the numbers are not talkative, if they are not combined by the unbiased assessment of the substantiated analysis and programme criteria. And we should seriously develop the institutional capabilities of our deputies and the Staff on the programme budget process for that analysis and assessment.
The Investigative Committees
The Constitution has created minimum basis for the Investigative Committees, but I think that nothing should impede the society to use this oversight tool on the way of the solution of the problems concerning the voters, beginning from the distinctiveness of the problem laid before the Committee, the real content of the works and debates up to conclusion and the most important thing is the undertaking means.
I think that we’ll give new content to this institute. They should not begin and end on the day of the hearings. The hearings of strategic role strengthened with well prepared, informed, distinct programme of following actions, conclusions and recommendations can become, serving the parliamentary platform for reaching the voters’ voice to the government and addressing the problems.
My time, perhaps, will not be enough to touch upon in detail the other tools of the oversight, as the Q & A, the interpellations, the appointments of the posts and the approvals of the reports of the Government, etc.
However, I would like to distinctly record that besides legal regulations the parliamentary oversight needs two other factors: political will and institutional capabilities and I will make my efforts for the formation and development of both of them.
On Parliamentary Diplomacy
The parliamentary diplomacy is one of the most important directions of the parliamentary activity. My overviews are very distinct on the parliamentary diplomacy. I will say from the very beginning that they are free of the temptation of presenting super hard this function, but they are also anchored on distinct and unchangeable realization of that mission’s importance.
Evidently, the parliamentary diplomacy should at best serve on the international platforms, in the state contacts on top levels, in the bilateral and multilateral relations for the state diplomacy and the state interest of the Republic of Armenia. Hence, in this sense, I consider very important the process of the coordinated, harmonized and informed work implementation and I will support in any way. I am sure that in this hall everybody shares the conviction that we should not only be united and with one goal in the parliamentary diplomacy, but also even we should have political disagreements for reaching possible best results. It will demand from us will, work, activeness and why not – innovation and flexibility.
I don’t consider irrelevant that by my conviction the National Assembly of the seventh convocation should multiply its efforts in this direction, also investing the financial means for that.
On Relations with NA Factions
I consider as a great honour to be the representative of My Step alliance and the Civil Contract party and will always be the flag bearer of the ideas, which are laid on the basis of the creation of the political force and are reflected in its trajectory and programme documents. But all of us also obviously understand that any political force should not and cannot only fill in the political field, form the political agenda alone, provide the generation of the political mind, the concerned debates, criticism and the final result: the thesis, the anti-thesis and the synthesis, if of course, the scientific terminology here is applicable. Moreover, the President of the National Assembly cannot have such behaviour and even attitude.
During the last months I have always aspired to negotiate and be friendly with the most different forces of the political field. I hope that the efforts of my last days by the parliamentary forces of the NA 7th convocation have also been perceived are exactly like that – in negotiating, consulting, renegotiating and finding more acceptable solutions.
My further efforts will also be exactly like that. Regarding with deepest respect and high evaluation to the role of the opposition, as a representative of the ruling majority, who not in the far past was an opposition deputy, will do my best for the constructive and effective dialogue with all factions and formation of atmosphere of mutual trust. In case of being elected NA President or not being elected I will do my utmost by means of concerned debates, constructive dispute and cooperation with the deep consciousness of necessity of new political agenda of our state and society and new political relations and culture: in fact, in the relations with the representatives of not only parliamentary, but also extra-parliamentary forces and civil society.
Now I will not touch upon the numerous other moreover, technical issues relating to the activity of the National Assembly. Perhaps, I will say two more words. I mean the idea of the establishment of the Expert Centre, which will strengthen the expertise capabilities of the parliament and will give more opportunities to the deputies for calling into life their ideas. I also mean the preservation of the principle of all MPs’ equality and numerous other issues.
I would like to end my speech as I have begun it: long live Armenia of our dreams which we are going to build, certainly we’ll build for strengthening of our country and for fear of enemies.